Kompostiranje je jedan živ proces, tokom koga možeš naići na veće ili manje nedoumice i pitanja. Pokušali smo ovde da ponudimo rešenja za sve moguće predvidive situacije koje tvoj kompost mogu da zadese, kao i da odgovorimo na sva potencijalna pitanja.
Read MoreZajednici koja zagovara život sa minimalnom količinom otpada se nerijetko prigovara da je isključiva, napadna ili neosjetljiva na tuđe životne okolnosti. S tim na umu, kreirala sam listu savjeta koji vam mogu biti od koristi sljedeći put kada poželite svojoj porodici, prijateljima i bilo kome sa kim se susretnete da predstavite šta mogu da urade kako bi i sami stvarali manje otpada.
Read MoreDovoditi u pitanje, promišljati, preispitivati postupke i delovanje sistema, proizvođača, svoje zajednice, svoje lično delovanje - na sebe, na druge, na druga živa bića, na život, na celu životnu sredinu, sve je to deo procesa u izboru života bez i sa manje otpada.
Read MoreAko pokušate da na internetu pronađete neko jasno i jednostavno uputstvo o tome koji se materijali recikliraju, koji su biorazgradivi, koji su nereciklabilni - shvatite da takvog jednostavnog grafikona nema. Kad se malo udubite u problematiku, postaje jasno i zašto: stvar nije sasvim jednostavna.
Read MoreKoliko puta ste čuli reč apciklaža i pomislili da je u pitanju greška, te da govornik zasigurno misli na reciklažu, a možda ste još prevrćući očima pomislili: „ova(j) nema pojma o čemu govori!”.
Možda se već bavite ekološkim pitanjima i brigom za zaštitu planete, te vam nisu strane teme odlaganja i odvajanja otpada. Možda ste za apciklažu do sada čuli, a možda se upravo pitate o čemu je tu zapravo reč?! Kojoj god skupini da pripadate u ovom tekstu imaćete priliku da saznate šta je apciklaža i da li, odnosno, zašto nam je potrebna.
Read MoreU potrazi za dobrim, alternativnim rešenjima kada je život bez otpada u pitanju uvek možemo da se inspirišemo u prirodi i tradiciji . Tako i kada tražimo najbolju zero waste opciju deterdžentu za veš, razmišljamo šta to on sadrži što pomaže pranju veša, a možemo da pronađemo u prirodi. I odgovor je - saponini.
Read MoreMikroplastika je nedavno otkriven, veliki i dosta obeshrabrujući problem sa kojima smo tek počeli da se suočavamo.Te plastične čestice koje nastaju degradacijom plastike (jer plastika se ne razgrađuje, već samo raspada na sve sitnije delove plastike - mikro i nanoplastiku) lako dopiru u našu životnu sredinu, a onda i u nas same i u organizme drugih živih bića na planeti.
Read MoreKompostiranju sam se vratila, sada u Beogradu, u zgradi, inspirisana aktivnostima na grupi Za manje smeća i više sreće. Kupila sam kutiju za kompost i postavila je na zemlju iza zgrade. Komšije se nisu priključile, ali nisu ni negodovale.
Read MoreOrganski otpad, ukoliko završi na deponijama, postaje toksični emiter metana, jednog od najštetnijih gasova koji uzrokuju efekat staklene bašte i klimatske promene na Zemlji. Kompostiranjem, naš organski otpad vraća se u prirodan tok kruženja materije, sa isključivo dobrim efektima i po nas i po naše okruženje.
Read More