The true cost (Prava cena)
S vremena na vreme čujemo informacije masovnom preuzimanju stare odeće u zamenu za bonove sa popustom za kupovinu nove odeće. Shvatamo oduševljenost, shvatamo da se ovakve akcije čine kao neko dobro delo, ali je istina nažalost sasvim drugačija i zaista je bitno da se informišemo. Danas se iza reči reciklaža kriju drugačije istine. Potrebno je da se informišemo i promenimo svoje navike kada je kupovina odeće u pitanju.
Wall-e (Vol-i)
,,U dalekoj budućnosti robot, namenjen za skupljanje otpada, slučajno odlazi na putovanje u svemir, putovanje koje će odrediti sudbinu ljudske vrste..." Malo je reći da bi ovo remek delo trebalo biti kao filmska lektira u školama.
Pre poplave (Before the Flood)
„Ovaj dokumentarac pokazuje da je povezana sudbina celog čovečanstva - ali pokazuje i snagu koju svi kao pojedinci posedujemo da stvorimo bolju budućnost za svoju planetu.”, rekao je o ovom filmu Leonardo di Kaprio, koji nas vodi na pet kontinenata i Arktik, i iz prve ruke otkriva svu realnost klimatskih promena.
Inhabit - permaculture perspective
Nije dovoljno da samo činimo što manje zla i da smanjimo naš negativan ekološki otisak... To sigurno većina nas verovatno već oseća. Potrebno je više od toga, potrebno je da obnovimo, osnažimo, regenerišemo, unapredimo i takvu životnu sredinu predamo dalje potomcima. To je zadatak koji se možda čini nedohvatan, ali je to dobar zadatak, zadatak dostojan čoveka, zadatak koji od nas traži da ostvarimo naš pun potencijal. Kroz permakulturu... ili neku drugu kulturu.
Cowspiracy - the sustainability secret
Šokantan ali inspirativan ovaj dugometražni dokumentarac otkriće vam da je industrija mesa, jaja i mlečnih proizvoda vodeći uzročnik krčenja šuma, trošenja vode i zagađenja, odgovorena za više štetnih gasova u atmosferi od industrije transporta.
Game Changers (Oni koji menjaju stvar)
Razlozi da se smanji ili radikalno redukuje količina životinjskih namirnica su višestruki. Najčešće spominjemo ekološke, etičke i zdravstvene. Etički i ekološki razlozi nam ukazuju na to zašto je neophodno staviti pod veliko pitanje način na koji proizvodimo i koristimo životinjske proizvode u ovom istorijskom trenutku, ali ovaj film je izabrao da se bavi pre svega zdravstvenim razlozima i to kroz analizu sportskih i fizičkih performansi ljudi koji se hrane samo ili pretežno biljnom hranom. Producenti filma su i Džeki Čen, Novak Đoković, Luis Hamilton, Arnold Švarceneger, Pamela Anderson, Džejms Kameron… A neko je uradio i prevod na srpski i postavio film na jutjub tako da je film dostupan svima.
Honeyland (Medena zemlja)
Ovaj nam film dolazi iz susedne Makedonije. Rediteljski fokus je na klimatskim promenama, gubitku biodiverziteta i smanjivanju populacije pčela i upotrebi prirodnih resursa, kroz priču o Hatidži beračici meda. Njen nam portret govori o tome „kako konzumerizam uništava... prirodne resurse u potpunosti”. Film je premijerno predstavljen na Sundance filmskom festivalu, a imao je i dve nominacije za Oskara u 2019, u dve kategorije: Best International Feature Film i Best Documentary Feature.
Priča o stvarima - The story of stuff
U dvadesetak minuta koliko traje „Priča o stvarima”, kroz inteligentne animacije i jasnu naraciju saznajemo kakav je naš problem sa stvarima: imamo ih previše, previše njih je otrovno, a i ne delimo ih između sebe sasvim pravedno. Ali, može biti i drugačije. Ceo film možete pogledati na:
Plastični okean - A plastic ocean
Nagrađivani dokumentarni film kreirali su posvećeni naučnici, filmski stvaraoci, društveni radnici, istraživači, ekolozi i novinari kako bi nam predstavili globalne efekte koje stvara zagađenje plastikom.